Jaki kąt nachylenia musi mieć dach, aby dało się go pokryć blachodachówką?

O wyborze pokrycia dachowego zazwyczaj decyduje cena i walory estetyczne. Jeżeli materiał łączy te dwa atuty, jak na przykład blachy powlekane, pozostaje sprawdzić, czy dach nie jest zbyt stromy lub płaski. Każde pokrycie ma pod tym względem specyficzne ograniczenia. Piszemy o tym, jakiego kąta nachylenia wymaga blachodachówka – czy nadaje się na każdy dach.

Jak dobrać pokrycie do kąta nachylenia połaci? 

Producenci pokryć dachowych nie stosują identycznych zaleceń dotyczących minimalnych i maksymalnych kątów nachylenia połaci. Można jednak wskazać orientacyjne wartości:

  • blacha na rąbek stojący – kąt nachylenia nie powinien być mniejszy niż 8°;
  • blachodachówka – za optymalny dla blachodachówki uznaje się kąt nachylenia powyżej 14°;
  • dachówka ceramiczna – mogą występować różnice pomiędzy konkretnymi modelami dachówek, lecz zazwyczaj można je układać na dachach o nachyleniu z przedziału 10-45°;
  • pokrycia bitumiczne – papa układana dwuwarstwowo nadaje się na dachy płaskie (od kilku do kilkunastu stopni nachylenia połaci), natomiast gont bitumiczny polecany jest zazwyczaj do krycia dachów nachylonych pod kątem 10-45°.

Dlaczego tak ważny jest dobór pokrycia do kąta nachylenia połaci?

Kąt nachylenia połaci dachowych wpływa na estetykę dachu. Jednak walory wizualne są drugorzędne wobec wymagań eksploatacyjnych. Dlatego projektując dach, musisz brać pod uwagę rodzaj pokrycia, które zamierzasz zastosować. Jakie konsekwencje może mieć instalacja blachodachówki na płaskim dachu, wyjaśnia dekarz reprezentujący przedsiębiorstwo Handbud, producenta pokryć z blach powlekanych: Im dach jest bardziej stromy, tym łatwiej odprowadza opady atmosferyczne – zarówno w czasie intensywnych opadów śniegu, jak i ulewnych deszczów. W takich warunkach doskonale sprawdza się blachodachówka. Natomiast nie można jej używać na dachach płaskich, na których tworzą się zastoiny wody, a śnieg zalega grubą warstwą. Konsekwencją tego błędu mogą być deformacje i rozszczelnienie pokrycia.

Pamiętaj, że przy doborze pokrycia do kąta nachylenia dachu priorytetowo należy traktować zalecenia producentów. Dzięki temu zachowasz prawo do gwarancji i zapewnisz skuteczne zabezpieczenie budynku przed opadami i porywistym wiatrem.